Zapisywanie ułamków dziesiętnych.

1. Cel dla ucznia.

Przypomnicie sobie zapisywanie ułamków dziesiętnych oraz nazwy rzędów. Dzięki temu odczytacie czas na stoperze:

2. Nazwy rzędów.


3. Zamiana ułamków dziesiętnych na zwykłe.

Aby zamienić ułamki dziesiętne na zwykłe, należy zapisać je tak, jak czytamy, za pomocą kreski ułamkowej i jeśli to możliwe skrócić je.


4. Zamiana wybranych ułamków zwykłych na ułamki dziesiętne.

Aby zamienić ułamek zwykły na dziesiętny, należy rozszerzyć ułamek do mianownika 10, 100, 1000, …


4. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę

  • nazwy rzędów,
  • czytanie ułamków dziesiętnych,
  • zapisywanie ułamków dziesiętnych,
  • zamiana ułamków dziesiętnych na ułamki zwykłe i odwrotnie,
  • odczytywanie i zaznaczanie ułamków na osi liczbowej.

5. Pytanie kluczowe:

Czy w Twoim życiu wykorzystasz poznane na lekcji wiadomości o ułamkach dziesiętnych? Jeśli tak, podaj przykład takiej sytuacji.



10 Odpowiedzi na Zapisywanie ułamków dziesiętnych.

  • Gość: Rgrzelak, pik81.internetdsl.tpnet.pl mówi:

    gdy będę ustawiał sobie budzik

  • Gość: kapi, pik81.internetdsl.tpnet.pl mówi:

    Gdy będe liczył na stoperze czas klaskania to będe potrafił to przeczytać porównać i zapisac

  • bzawisla mówi:

    Chłopacy, poproszę, abyście jeszcze raz przemyśleli i poprawili odpowiedzi.

  • Gość: ja, 37-128-120-39.ip.netia.com.pl mówi:

    gdy moja mama włącza pranie w automacie na wyświetlaczu pojawia się czas prania i dzięki zamianie ułamków dziesiętnych będę wiedział kiedy skończy się pranie i mogę wyłączyć automat.

  • bzawisla mówi:

    Bartku, czas na automacie jest w minutach i sekundach. 1 minuta = 60 sekund. Zatem nie są to ułamki dziesiętne.

  • Gość: ja, 37-128-120-39.ip.netia.com.pl mówi:

    gdy będę miał jedną czekoladę i będę wiedział ,że kosztowała 1,10zł i będę chciał obliczyć ile kosztują 3 takie czekolady.

  • Gość: Mati, public133722.xdsl.centertel.pl mówi:

    Gdy na moim stole będę miał kostki czekolady będę wiedział , że 10 kostek jest jedną tabliczką czekolady obliczę wtedy ile czekolad leży na moim stole.

  • Gość: Dw, 37-128-120-41.ip.netia.com.pl mówi:

    Np. gdy będę chciał pójść do sklepu i będę chciała kupić wafelka i się nim podzielić się nim z koleżankami

  • Gość: Werka : : : : : , djd190.neoplus.adsl.tpnet.pl mówi:

    Gdy pujdę do sklepu i zobacze że 1 kg kosztuje 1,25.To już wiem żę kosztuje 1zł i 25 groszy …

  • Gość: Jacek, dgh245.neoplus.adsl.tpnet.pl mówi:

    Polecam filmik youtu.be/iPwZxyGgkJA :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>