Ile zapłacimy za zakupy?

1. Cele lekcji dla ucznia.

Będziecie umieli dodawać ułamki dziesiętne, co pozwoli Wam w życiu codziennym obliczyć wartość zakupów.

 atrykuły papiernicze

Chcemy kupić długopis, kredki i linijkę. Ile zapłacimy za zakupy?

dodawanie ułamków dziesiętnych

Odp. Za zakupy zapłacimy 11,45 zł.

2. Zadania

a) 4,3 + 2,5 = 6,8

b) 2,8 + 0,2 = 3

c) 6 + 1,9 = 7,9

d) 2,15 + 0,60 = 2,75

e) 24,3 + 4,6

f) 6,8 + 2,97

g) 54,1 + 3,185

 

Przy dodawaniu ułamków dziesiętnych sposobem pisemnym, należy podpisać je w ten sposób, aby przecinek był pod przecinkiem.

3. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę.

  • podpisanie ułamków dziesiętnych, tak aby przecinek był pod przecinkiem,
  • poprawne dodawanie ułamków dziesiętnych (pisemnie lub w pamięci – dowolny sposób).

4. Pytanie kluczowe

Wykorzystasz na co dzień dodawanie ułamków dziesiętnych? Jeśli tak, opisz zaistniałą sytuację.

9 Odpowiedzi na Ile zapłacimy za zakupy?

  • ~K.G. mówi:

    Ola w sklepie ogrodniczym kupiła 1 doniczkę za 15,02 zł, 1 nawóz po 67,78 zł, 1 tulipana po 10,00 i 1 paczkę ziemi po 89,09 zł. Ile Ola zapłaciła za zakupy??
    1 2 1
    15,02
    67,78
    + 10,00
    89,09
    —————–
    181,89

    Odp. Ola zapłaciła 181,89 zł za zakupy

  • ~Marta mówi:

    Pan Adam przywiózł 2 nowe rowery. Jeden kosztował 12,65 zł,a drugi 15,96 zł.Ile kosztowały rowery?

    +12,65
    15,96
    ———-
    28,61
    Odp.Rowery kosztowały 28,61 zł.

    • beata.zawisla mówi:

      Marto, pod względem matematycznym wszystko jest OK, ale wydaje mi się, że tak tanich rowerów nigdzie nie kupisz. Poproszę o poprawę zadania.

  • ~Paweł Stasik mówi:

    Mama kupiła 1 litr mleka, który kosztował 3,57 i 2 chleby po 2,53 za każdy. Ile mama zapłaciła za swoje zakupy?
    1 1
    3,57
    + 2,53
    2,53
    ——————
    8 ,63

    Odp. Mama za zakupy zapłaciła 8,63 zł.

  • ~Piotr Stasik mówi:

    Amelia kupiła dwie czekolady po 2,5 zł każda . Ile pieniędzy zapłaciła ?

    2,5 zł +2,5 zł = 5 zł

    Odp. Amelia zapłaciła 5 zł

  • ~Marta mówi:

    Agata kupiła plecak za 96,80 zł i książkę za 56,24 zł.Ile zapłaciła za wszystko?

    +96,80
    56,24
    ————
    153,04
    Odp.Agata zapłaciła 153,04 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>