Ile reszty otrzymamy w sklepie?

1. Cel dla ucznia.

Utrwalicie sobie działania (dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie) wykonywane sposobem pisemnym na ułamkach dziesiętnych. Pozwoli Wam to obliczyć, ile reszty otrzymacie z 10 zł kupując 1 kg 45 g winogrona po 5,20 zł za kilogram.

rachunki pisemne na ułamkach

5,434 ≈ 5,43

10 – 5,43 = 4,57

Odp. Otrzymamy 4,57 zł reszty.

2. Dodawanie.

 

Przy dodawaniu ułamków dziesiętnych sposobem pisemnym, należy podpisać je w ten sposób, aby przecinek był pod przecinkiem.

3. Odejmowanie.

Przy odejmowaniu ułamków dziesiętnych sposobem pisemnym, należy podpisać je w ten sposób, aby przecinek był pod przecinkiem.

4Mnożenie.

Mnożąc ułamki dziesiętne, wykonujemy działania tak, jak na liczbach naturalnych, a w otrzymanym wyniku oddzielamy przecinkiem (licząc od prawej strony) tyle cyfr, ile łącznie po przecinkach było w obu liczbach.

5. Dzielenie

a)    14,43 : 0,3 = 144,3 : 3 = 48,1                                  

b)   28,5 : 0,25 = 2850 : 25 = 114

.

Gdy obliczamy iloraz dwóch ułamków dziesiętnych, najpierw przesuwamy przecinek w prawą stronę o tyle miejsc, aby go nie było w drugiej liczbie (aby dzielnik stał się liczba naturalną). Następnie wykonujemy dzielenie.

6. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę.

  • przy dodawaniu i odejmowaniu podpisywanie przecinka pod przecinkiem,,
  • przy mnożeniu podpisywanie liczb „równo” od końca oraz sumowanie cyfr po przecinkach, w celu postawienia przecinka w wyniku,
  • przy dzieleniu przesuwanie przecinków, tak aby nie było go w drugiej liczbie,
  • wstawianie przecinka w wyniku we wszystkich działaniach

7. Pytanie kluczowe.

Wykorzystasz rachunki pisemne na ułamkach dziesiętnych? Jeśli tak. opisz wybraną sytuację z życia codziennego.

14 Odpowiedzi na Ile reszty otrzymamy w sklepie?

  • ~sandra mówi:

    W sklepie kupiłam 1,035 kg za 1,50zł /kg. Dzięki działanią będę wiedziła ile zapłaciłam za dane ziemniaki

  • ~Monika Boguszyńska~ mówi:

    Moja mama była z sklepie na zakupach i gdy przyszła z zakupów chciałam wiedzieć ile zapłaciła ale mama powiedziała że kwota jaką zapłaciła urwała się i jest tylko to co kupiła. Więc pomyślałam sobie że wezmę mamy paragon i policzę sobie w słupku ile mama zapłaciła za zakupy.

  • ~Paula mówi:

    Pani Marysia chciała zapłacić rachunki. Siostra poprosiła ją, aby także zapłaciła jej rachunki, a ona odda jej później pieniądze. Pani Marysia miała do zapłacenia wodę, gaz i prąd.
    Jej siostra wodę i prąd. Pani Marysia napisała na kartce ile trzeba zapłacić za wodę, gaz i prąd. Za wodę trzeba było zapłacić 155, 55zł, za gaz 78, 69 zł, a za prąd 173, 96 zł.
    Pani Marysia obliczyła to w słupku. Wyszło jej, że ma do zapłacenia 408, 2 zł.
    Później obliczyła rachunki siostry. Za wodę w tym miesiącu płaciła 149, 35 zł a za prąd 189, 46zł. Ze słupka którego zrobiła pani Marysia wyszło, że za rachunki siostry trzeba zapłacić 338, 81 zł. Siostra pani Marysi dała jej 200 zł. Pani Marysia dodała w słupku kwotę rachunków swoich i siostry i odjęła od tego 200 zł. Wyszło jej, że musi wypłacić 547, 01 zł z konta, aby zapłacić rachunki swoje i siostry. :)

  • ~JULIANNA mówi:

    Pan Fabian pracuje 20 km od domu i dojeżdża do pracy autem.Jego samochód spala 6,2 litra paliwa na 100 km.Litr benzyny kosztuje 5,50.W sierpniu było 20 dni roboczych.Ile kosztowało pana Fabiana jeżdżenie do pracy w sierpniu ?

  • ~MArcin mówi:

    Gdy pójdę do sklepu i będę chciał kupić 2,24 kg brzoskwiń po 3,40 za kg i jeśli będę miał 10 złoty ile mi zostanie reszty.

    • beata.zawisla mówi:

      Marcinie, podałeś przykład bardzo podobny do tego, który jest zapisany w celu. Nie rozwiązałeś tego zadania. Poproszę zatem o poprawę zadania.

  • ~maciej mówi:

    jedna ściana pokoju mierzy 4,25m druga 3,10m trzecia 5,17m a czwarta 2,97m. po tej lekcji bede mógł obliczyc jaki obwód ma mój pokoj . wiec bede wiedział ile kupić metra listwy.
    odp pokój ma 15,49 m obwodu

  • ~MArcin mówi:

    jedna moja ściana od klatki do królików mierzy 1,12 m druga ściana mirzy 1,23 m trzecia ściana mirzy 1,12 m a czwarta mierzy 1,23 m ile będę potrzebował farby na pomalowanie tych ścian gdy w jednej puszce mieści się 1 l ile farby będę musiał kupić na obmalowanie tej klatki.

    • beata.zawisla mówi:

      Marcinie, aby obliczyć powierzchnie klatki, musisz zmierzyć jej wysokość i sprawdzić na ile metrów kwadratowych wystarcza 1 l farby.
      Jednak Twój pomysł bardzo mi się spodobał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>