Ile kosztuje 40 dag bananów po 3,29 zł za kg?

1. Cel dla ucznia.

Nauczycie się mnożyć ułamki dziesiętne. Pozwoli Wam to obliczyć, ile pieniędzy zapłacicie za 40 dag bananów po  3,29 zł za kg.

40 dag = 0,4 kg

1,316 zł ≈ 1,32 zł   /zaokrąglamy  do części setnych, zatem patrzymy na cyfrę części tysięcznych; jeśli jest to cyfra 5, 6, 7, 8, lub 9, to zaokrąglamy w górę, czyli  cyfrę części setnych zwiększamy o jeden; 1,316≈ 1,32/

Odp. Banany będą kosztowały  1,32 zł.

2.Mnożenie

a) 0,4 · 0,2 = 0,08

b) 0,08 · 06 = 0,048

c) 3,5 · 0,2 = 0,70

d) 2,07 · 5,3 = 10,971

e) 6,48 · 2,05 = 13,284

3. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę.

  • mnożenie ułamków dziesiętnych (pisemnie lub pamięciowo),
  • wstawianie przecinka w wyniku.

4. Pytanie kluczowe

Wykorzystasz mnożenie ułamków dziesiętnych? Jeśli tak, to podaj przykład  sytuacji z życia codziennego.

4 Odpowiedzi na Ile kosztuje 40 dag bananów po 3,29 zł za kg?

  • ~Martis mówi:

    Maggie kupiła 3 kg pomidorów po 1,34 za kg. Ile musiała zapłacić?

    3 kg = 0,003 t

    1,34
    x 0,003
    ————————————————————-
    4,02
    Odp. Maggie zapłaci 4,02

  • ~a.b mówi:

    Iza kupiła zestaw lego po 14,99 zł, a drugi z 12,70 zł.
    Ile zapłaci za zestawy?

    14,70
    * 12,70
    ————–
    185,6900

    Odp Za zestawy zapłaci 185.6900 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>