liczby naturalne

Ile zapłacimy za 3 pisanki, jeśli każda kosztuje 1,79 zł?

1. Cel dla ucznia.

Poznacie sposób mnożenia ułamków dziesiętnych przez liczby naturalne. Ułatwi Wam to obliczyć, ile zapłacicie za 3 pisanki, każda po 1,79 zł.

Odp. Za pisanki zapłacimy 5,37 zł.

2.Mnożenie.

a) 0,2 · 4 = 0,8

b) 0,05 · 3 = 0,15

c) 3,6 · 2 = 7,2

d) 1,2 · 5 = 6

e) 2,483 · 2

f) 36,09 · 37

3. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę.

  • mnożenie ułamka dziesiętnego przez liczbę naturalną (pisemnie lub pamięciowo),
  • wstawianie przecina w wyniku.

Dzielimy pisemnie liczby naturalne.

1. Cel dla ucznia.

Nauczycie się dzielić sposobem pisemnym. Pozwoli Wam to obliczyć, ile pieniędzy możecie wydać na prezenty mając 111 zł, jeśli macie do obdarowania 3 osoby.

(Zakładamy, że wszyscy dostaną prezenty o takiej samej wartości)

Odp. Na każdy z 3 prezentów można wydać po 37 zł.

2. Dzielenie.

3. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę

  • dzielenie liczb sposobem pisemnym.

Mnożenie pisemne, cz.3

1. Cel dla ucznia.

Nauczycie się mnożyć pisemnie. Dzięki temu obliczycie, ile kilogramów jabłek zebrała rodzina Macieja, jeśli mają 37 skrzynek, a w każdej skrzynce jest po 15 kg jabłek.

Odp. Rodzina Macieja zebrała 555 kg jabłek.

2. Mnożenie.

3. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę

  • poprawne zapisywanie liczb w słupku,
  • mnożenie liczb sposobem pisemnym.

4. Pytanie kluczowe.

Wykorzystasz w życiu codziennym mnożenie pisemne? Jeśli tak, podaj przykład takiej sytuacji życiowej.

Mnożenie sposobem pisemnym, cz.2

1. Cel dla ucznia.

Będziecie potrafili mnożyć przez liczby z zerami na końcu. Dzięki temu obliczycie, ile kartoników soku przywieziono do sklepu. Jeśli przywieziono 37 zgrzewek, a w każdej zgrzewce jest 20 kartoników.

Odp. Do sklepu przywieziono 740 kartoników soku.

2. Mnożenie.

a)    243· 300            

b)   3610 · 7000 

Aby sprawdzić rozwiązanie ułóż puzzle:
http://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=38bf0d3ceb6b

3. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę

  • poprawne zapisywanie liczb w słupku,
  • mnożenie liczb sposobem pisemnym.

Mnożymy sposobem pisemnym, cz.1.

1. Cel dla ucznia.

Poznacie, w jaki sposób mnoży się sposobem pisemnym przez liczby jednocyfrowe. Pozwoli Wam to obliczyć, ile potrzebujemy pieniędzy, aby kupić klocki dla 3 dziewczyn.

Odp. Potrzebujemy 975 zł.

2. Mnożenie.


3. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę.

  • poprawne zapisywanie liczb w słupku,
  • mnożenie liczb naturalnych sposobem pisemnym.

4. Zadania on-line


https://scratch.mit.edu/projects/92389219/

Odejmujemy liczby sposobem pisemnym

1. Cel dla ucznia.

Będziecie potrafili odejmować sposobem pisemnym. Dzięki temu łatwo obliczycie, ile pieniędzy Wam zostanie, jeśli kupicie plecak za 159 zł, a w skarbonce mieliście 215 zł.

Odp. Po zakupach w skarbonce zostanie 56 zł.

2. Odejmowanie.

.

3. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę

  • poprawne zapisywanie liczb w słupku,
  • odejmowanie liczb naturalnych sposobem pisemnym „bez potrzeby pożyczania”,
  • odejmowanie liczb naturalnych sposobem pisemnym „z pożyczaniem”.

4. Pytanie kluczowe.

Wykorzystasz odejmowanie liczb sposobem pisemnym? Jeśli tak, podaj przykład konkretnej sytuacji życiowej.

5. Zadania online


http://www.math.edu.pl/testy,sp,rachunek-pisemny


https://scratch.mit.edu/projects/92349776/

Dodajemy liczby naturalne sposobem pisemnym.

1. Cel dla ucznia.

Nauczycie się dodawać sposobem pisemnym.  Pozwoli Wam to obliczyć, ile zapłacicie za zakupy, kupując zabawki: mikroskop za 49 zł i grę za 73 zł.

Odp. Za zakupy zapłacimy 122 zł.

2. Dodawanie.

dodawanie pisemne

Aby dodać liczby sposobem pisemnym, należy podpisać je tak, aby były jedności pod jednościami, dziesiątki pod dziesiątkami, setki pod setkami itd.

3. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę.

  • poprawne zapisywanie składników w słupku,
  • dodawanie liczb naturalnych sposobem pisemnym.

4. Pytanie kluczowe.

Wykorzystasz umiejętność dodawania liczb sposobem pisemnym? Jeśli tak, podaj przykład konkretnej sytuacji.

5. Zadania online


https://scratch.mit.edu/projects/92343191/

7 butelek po 1/3 l – ile to litrów soku?

1. Cel dla ucznia.

Dowiecie się, w jaki sposób można pomnożyć ułamek przez liczbę naturalną. Ułatwi Wam to obliczenie, ile litrów soku kupił tata.

Odp. Tata kupił 2_1/3 litra soku.

2. Mnożenie.


3. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę

  • pozbywanie się całości, czyli zamiana liczb mieszanych na ułamki niewłaściwe,
  • skracanie ułamków (jeśli to możliwe),
  • mnożenie ułamków,
  • wyciąganie całości (jeśli jest to możliwe).

Kto jest wyższy?

1. Cel dla ucznia

Nauczycie się określać, która liczba jest większa. Dzięki temu uporządkujecie uczniów Waszej klasy od najwyższego do najniższego:

2. Porównywanie

Porównać liczby, tzn. wstawić odpowiedni znak <, >, lub =

a) 40 > 39

b) 111 > 99

c) 4090 < 4900

d) 1.000.080 < 1.080.000

3. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę

  • porównywanie liczb.
  • porządkowanie liczb w kolejności rosnącej lub malejącej.

4. Pytanie kluczowe.

Czy przyda Ci się porównywanie liczb? Jeśli tak, opisz konkretny przykład z życia codziennego.

Reszta z dzielenia.

1. Cel dla ucznia.

Dowiecie się, w jaki sposób można podzielić resztę pieniędzy z wycieczki (29 zł) dla wszystkich uczniów oraz ile zostanie reszty (na fundusz klasowy).

dzielenie z resztą 1

29 : 8 = 3 reszta 5

Odp. Każdy uczeń klasy IV otrzyma 3 zł, a na fundusz klasowy zostanie 5 zł.

2. Przykłady.

 a)  23 : 4 = 5 r (czytaj: reszta) 3           spr. 5 · 4 + 3 = 23

 b)  56 : 9 = 6 r 2

 c)  39 : 8 = 4 r 7

d)  42 : 6 = 7 r 0

Reszta z dzielenia musi być zawsze mniejsza od dzielnika.

3. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę.

  • znajomość tabliczki dzielenia
  • wykonywanie dzielenia z resztą.

4. Zadania on-line.


https://scratch.mit.edu/projects/92485734/