zadania tekstowe

Rozwiązywanie zadań tekstowych za pomocą równań

1. Cel dla ucznia.

Będziecie znali nową metodę rozwiązywania zadań z treścią za pomocą równań. Dzięki temu będziecie mogli obliczyć długości boków trójkąta:

2. Zadanie

Tata jest 3,5 razy starszy od swego syna Michała. Razem mają 54 lata. Ile lat ma tata, a ile Michał?

Dane:                                                Sprawdzenie:

tata   3,5x                                         tata: 3,5 · 12 = 42

Michał  x                                           Michał: 12

razem 54                                          42 + 12 = 54

Równanie:                           3,5x + x = 54

Rozwiązanie równania:       4,5x = 54      ι:4,5

     x = 12

Odp.  Tata ma 42 lata, a jego syn 12 lat.

3. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę

  • analiza zadania (dane) i wyznaczenie niewiadomej,
  • ułożenie równania,
  • rozwiązanie równania,
  • sprawdzenie poprawności rozwiązania,
  • zapisanie odpowiedzi.

Ile kosztuje przygotowanie deseru?

1. Cel dla ucznia.

Nauczycie się rozwiązywać zadania tekstowe.  Dzięki temu obliczycie mamie, jaki był koszt produktów zużytych na wykonanie jednego deseru.

zadania tekstowe

Mama kupiła lody za 9 zł, śmietanę za 3 zł, truskawki za 3 zł i zrobiła 5 pucharków deserów lodowych.

(9 + 2 · 3) : 5 = (9 + 6) : 5 = 15 : 5 = 3

Odp. Koszt produktów na jeden deser wyniósł 3 zł.

2. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę.

  • dokładne czytanie tekstu i analizowanie go,
  • wypisanie danych,
  • rozwiązanie zadania,
  • sprawdzenie rozwiązania z treścią zadania (żeby nie wyszło 12 r 4 ucznia :)))
  • napisanie odpowiedzi.

3. Pytanie kluczowe.

Przyda Ci się umiejętność rozwiązywania zadań tekstowych? Jeśli tak, podaj przykład konkretnej sytuacji.

Obliczamy koszt wakacji dla jednej osoby.

1. Cel dla ucznia.

Nauczycie się rozwiązywać zadania tekstowe.  Dzięki temu obliczycie średni koszt wakacji dla jednej osoby.

Pięcioosobowa rodzina Wesołych wybrała się na wakacje. Na podróż wydali 205zł, nocleg i wyżywienie kosztowało ich 724 zł. Podczas pobytu na odwiedzili muzeum, latarnię morską, wesołe miasteczko, zoo oraz inne atrakcje – wydali na to 496 zł.

Odp. Koszt pobytu na wakacjach dla jednej osoby wynosi 285 zł.

2. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę.

  • dokładne czytanie tekstu i analizowanie go (można wykonać rys.),
  • wypisanie danych,
  • rozwiązanie zadania,
  • sprawdzenie rozwiązania z treścią zadania (żeby nie wyszło 12 r 4 ucznia :)))
  • napisanie odpowiedzi.

3. Pytanie kluczowe.

Przyda Ci się umiejętność rozwiązywania zadań tekstowych? Jeśli tak, podaj przykład konkretnej sytuacji.

Rozwiązywanie zadań tekstowych za pomocą równań.

1. Cel dla ucznia:

Będziecie znali nową metodę rozwiązywania zadań z treścią za pomocą równań. Dzięki temu będziecie mogli obliczyć długości boków trójkąta:

2. Zadanie

Tata jest 3,5 razy starszy od swego syna Michała. Razem mają 54 lata. Ile lat ma tata, a ile Michał?

Dane:                                                Sprawdzenie:

tata   3,5x                                         tata: 3,5 · 12 = 42

Michał  x                                           Michał: 12

razem 54                                          42 + 12 = 54

Równanie:                           3,5x + x = 54

Rozwiązanie równania:       4,5x = 54      ι:4,5

     x = 12

Odp.  Tata ma 42 lata, a jego syn 12 lat.

3. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę

  • analiza zadania (dane) i wyznaczenie niewiadomej,
  • ułożenie równania,
  • rozwiązanie równania,
  • sprawdzenie poprawności rozwiązania,
  • zapisanie odpowiedzi.

4. Pytanie kluczowe:

Wykorzystasz poznane na lekcji wiadomości? Jeśli tak, podaj przykład z życia codziennego, wypisz dane, ułóż równanie, rozwiąż je, sprawdź rozwiązanie oraz napisz odpowiedź.

Ile kosztuje laptop?

1. Cel dla ucznia.

Utrwalicie rozwiązywanie zadań tekstowych.  Dzięki temu obliczycie, ile wynosi koszt zakupu laptopa.


Odp. Laptop kosztował 2298 zł.

2. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę

  • dokładne czytanie tekstu i analizowanie go,
  • wypisanie danych,
  • rozwiązanie zadania,
  • sprawdzenie rozwiązania z treścią zadania (żeby nie wyszło 12 r 4 ucznia :)))
  • napisanie odpowiedzi.

3. Pytanie kluczowe

Przyda Ci się umiejętność rozwiązywania zadań tekstowych? Jeśli tak, podaj przykład konkretnej sytuacji.



Zadania tekstowe

1. Cel dla ucznia.

Nauczycie się rozwiązywać zadania tekstowe.  Dzięki temu obliczycie średni koszt wakacji dla jednej osoby.

Pięcioosobowa rodzina Wesołych wybrała się na wakacje. Na podróż wydali 205zł, nocleg i wyżywienie kosztowało ich 724 zł. Podczas pobytu na odwiedzili muzeum, latarnię morską, wesołe miasteczko, zoo oraz inne atrakcje – wydali na to 496 zł.


Odp. Koszt pobytu na wakacjach dla jednej osoby wynosi 285 zł.

2. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę

  • dokładne czytanie tekstu i analizowanie go (można wykonać rys.),
  • wypisanie danych,
  • rozwiązanie zadania,
  • sprawdzenie rozwiązania z treścią zadania (żeby nie wyszło 12 r 4 ucznia :)))
  • napisanie odpowiedzi.

3. Pytanie kluczowe:

Przyda Ci się umiejętność rozwiązywania zadań tekstowych? Jeśli tak, podaj przykład konkretnej sytuacji.



Zadania tekstowe.

1. Cel dla ucznia:

Nauczycie się rozwiązywać zadania tekstowe.  Dzięki temu obliczycie babci, jaki był koszt produktów zużytych na zrobienie jednego słoika dżemu?


Babcia kupiła maliny za 24 zł, cukier za 4 zł i zrobiła 7 słoików dżemu. 

(24 + 4) : 7 = 28 : 7 = 4

Odp. Koszt produktów na jeden słoik dżemu wyniósł 4 zł.

2. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę

  • dokładne czytanie tekstu i analizowanie go,
  • wypisanie danych,
  • rozwiązanie zadania,
  • sprawdzenie rozwiązania z treścią zadania (żeby nie wyszło 12 r 4 ucznia :)))
  • napisanie odpowiedzi.

3. Pytanie kluczowe:

Przyda Ci się umiejętność rozwiązywania zadań tekstowych? Jeśli tak, podaj przykład konkretnej sytuacji.

4. Zadania wykonywane podczas lekcji

strona 22 – 23; zeszyt ćwiczeń  – liczby naturalne



Zadania tekstowe.

1. Cel dla ucznia:

Będziecie znali nową metodę rozwiązywania za pomocą równań. Dzięki temu sami będziecie mogli zdecydować, która z poznanych metod jest dla Was wygodniejsza.

2. Zadanie

Tata jest 2,5 razy starszy od swojej córki. Razem mają 42 lata. Ile lat ma tata, a ile córka?

Dane:                                                Sprawdzenie:

tata   2,5x                                         tata: 2,5· 12 = 30

córka  x                                             córka: 12

razem 42                                          30 + 12 = 42

Równanie:                           2,5x + x = 42

Rozwiązanie równania:    3,5x = 42

     x = 12

Odp.  Tata ma 30 lat, a jego córka 12 lat.

4. „Nacobezu”, czyli na co będę zwracać uwagę

  • analiza zadania (dane) i wyznaczenie niewiadomej,
  • ułożenie równania,
  • rozwiązanie równania,
  • Sprawdzenie poprawności,
  • zapisanie odpowiedzi.

5. Pytanie kluczowe:

Podaj przykład z życia codziennego, w którym wykorzystasz poznaną metodę rozwiązywania zadań tekstowych.

6. Zadania wykonywane podczas lekcji

strona 26 – 30; zeszyt ćwiczeń  – liczby i wyrażenia algebraiczne cz. II